Ekstremalna Droga Krzyżowa 2023 – „Droga św. Nikodema do Jerozolimy”

Plakat wydarzenia

O Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

Incjatywa Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała w 2009 roku w środowisku ks. Jacka WIOSNY Stryczka. Pomysł był odpowiedzią na kryzys męskości i kryzys konsumpcjonizmu. EDK nie dogadza, ale wymaga. Proponuje przekraczanie własnych ograniczeń. 40 km oznacza, że ma być daleko. Nocą, być poza strefą komfortu (np. snu). Samotnie lub w skupieniu, bo to czas na własne przemyślania. Okazało się, że działa.

Więcej można przeczytać na oficjalnej stronie: edk.org.pl

O trasa „Droga św. Nikodema do Jerozolimy”

Ekstremalna Droga Krzyżowa zaczyna się mszą świętą w piątek 31.03.2023r. o godz. 20:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Pl. Kard. Stefana Wyszyńskiego 4 w Żarach.

Patronem trasy jest św. Nikodem

Długość trasy 48 km, suma podejść na trasie to 320 m. Trasa prowadzi drogami asfaltowymi oraz leśnymi przez miejscowości Grabik, Górka, Lipinki Łużyckie, Suchleb, Miłowice, Mirostowice Górne i Dolne, Jankowa Żagańska, Szczepanów, Siodło i kończy się przy Kaplicy Grobu Bożego znajdującej się przy kościele pw. Nawiedzenia NMP w Żaganiu przy ul. Podgórnej 16. Jest to wierna kopia 1:1 kaplicy Grobu Bożego z Jerozolimy stąd nazwa trasy „Droga św. Nikodema do Jerozolimy”

Trasa wymaga doświadczenia w długich wędrówkach pieszych. Należy wcześniej podjąć przygotowania do przejścia pieszo tak długiej trasy. Dojazd do Żar i powrót z Żagania każdy uczestnik EDK organizuje we własnym zakresie – kościół w Żaganiu znajduje się blisko dworca PKS, dodatkowo pomiędzy Żaganiem a Żarami kursuje miejska komunikacja autobusowa. Osoba uczestnicząca w EDK bierze na siebie wszelką odpowiedzialność związaną z tym wydarzeniem. W razie nieprzewidzianych zdarzeń jest zdana wyłącznie na własne siły lub na pomoc osób, które wcześniej zawiadomi o tym, że bierze udział w EDK.

Zapisy i sprawy organizacyjne

Zapisy przez stronę internetową EDK: edk.org.pl/zapisz-sie

W dniu 18 marca 2023 r. (sobota) po wieczornej mszy św. planowane jest spotkanie informacyjno – organizacyjne, na którym zostaną przedstawione: idea EDK, zasady i sposób przygotowania się do udziału w EDK, sposób rejestracji, pomoc w instalacji aplikacji w telefonie.

Przed wyruszeniem

Koniecznie:

  • przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,
  • weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkunastostopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
  • miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy (dodatkowo powerbank), latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
  • sprawdź lokalną prognozę pogody,
  • poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,
  • zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
  • przemyśl jak wrócisz po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej,
  • zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy

Warto:

  • przygotować sobie własny drewniany krzyż,
  • mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),
  • wziąć ze sobą GPS, pliki z wgranymi śladami tras można ściągnąć ze strony internetowej (adres powyżej)
  • mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK

Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.

W razie niebezpieczeństwa na trasie

Ze względu na przebieg tras EDK, często to Ty będziesz jedyną osobą, która będzie mogła pomóc innemu uczestnikowi. Dlatego nie wahaj się zareagować, gdy ktoś ma problemy, w szczególności przerwij zasadę milczenia, jeśli widzisz, że:

  • ktoś uległ wypadkowi lub nagle poczuł się źle,
  • ktoś leży lub siedzi bez ruchu,
  • ktoś ma problemy, np. z chodzeniem lub oddychaniem,
  • ktoś nadaje sygnał ratunkowy.

Jeżeli napotkasz na którąś z tych sytuacji lub inną, w której ktoś potrzebuję pomocy – weź odpowiedzialność za tę osobę i siebie. Upewnij się, że jesteś bezpieczny oraz, że nic Ci nie grozi, zacznij udzielać pierwszej pomocy. Jeżeli sytuacja przekracza Twoje umiejętności, wezwij pomoc dzwoniąc na numer ratunkowy 112.

Bezpieczne Miejsce Postoju (BMP)

Na trasie wskazano miejsce, do którego powinieneś dotrzeć w sytuacji kiedy poczujesz się źle, stwierdzisz, że nie dasz rady pokonać całej trasy – jest to miejsce łatwo dostępne, gdzie możesz zatrzymać się na dłużej, schronić przed warunkami atmosferycznymi, do którego bez problemu można dojechać samochodem – jest to miejsce na trasie EDK gdzie bez problemu dotrze pomoc, którą musisz sobie zapewnić we własnym zakresie.

BMP na trasie Droga św. Nikodema do Jerozolimy znajduje się na VII stacji – parking leśny przy DK27 Przewóz – Zielona Góra, GPS: 51.583346, 15.076942 – wystarczy skopiować i wpisać w wyszukiwarce Google na telefonie.

ZARYZYKUJ! 
Podejmij trudi przeżyj Drogę Krzyżową,
która może zmienić Twoje życie!