Trwają prace restauratorskie kaplicy Promnitzów

W naszym kościele parafialny rozpoczęły się prace związane z realizacją projektu: „Prace ratunkowe, konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkowym kościele .w. Najświętszego Serca Pana Jezus w Żarach.” Powyższy projekt zakłada: odsłonięcie, restaurację i konserwację portalu wejściowego do kaplicy Promnitzów z 1670 r. (zakres powierzchni 40 m2) oraz przeprowadzenie badań laboratoryjnych i sporządzenie dokumentacji konserwatorskiej z w/w badań i prac.

Prace konserwatorskie wykonuje pracownia Konserwacji i Restauracji Zabytków z Krakowa Gaja i Ihor Zamoyscy.

Dziękujemy firmie Husar-Zakowicz Grażyna Zakład Ogólnobudowlany za przeprowadzanie prac przygotowawczych przed rozpoczęciem właściwych prac (rozstawienie rusztowania oraz zabezpieczenie kościoła).

Koszt projektu to 200.000 PLN;
– 100.000 PLN – dotacja ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź,
– 78.000 PLN – dotacja ze środków budżetu Województwa Lubuskiego, przyznana Uchwałą nr LXII/959/24 Sejmiku Województwa Lubuskiego,
– 22.000 PLN – wkład własny parafii.

Wesprzyj renowacje portalu Kaplicy Promnitzów:

Nazwa odbiorcy: Parafia rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach
Adres odbiorcy: 68-200 Żary, pl. kard. Stefana Wyszyńskiego 4
Nr rachunku: 91 1240 2018 1111 0000 2704 8074 (Bank Pekao S.A.)
Tytuł przelewu: Darowizna na renowacje portalu Kaplicy Promnitzów

Fotorelacje z prowadzonych prac

wkrótce


Opis projektu

Kaplica grobowa wraz z kryptą powstała w latach 1670-1672, została ufundowana przez braci Erdmanna I i Urlicha von Promnitz. Wejście do kaplicy zdobi barokowy portal. Obramienie tworzą zespolone pary pilastrów i spiralne kolumny o głowicach korynckich. Arkadę zamyka półkolisty, przełamany gzyms, z tablicą inskrypcyjną i herbem Promnitzów. Zakłada się przeprowadzenie prac ratunkowych, zabezpieczających i eliminujących wpływ czynników niszczących. Zostanie przeprowadzony pełny zakres zabiegów konserwatorskich mających odsłonić portal spod nawarstwień, powstrzymać procesy niszczenia, a także przywrócić obiektowi jego walory artystyczno-estetyczne. W ramach zabiegów estetycznych, które powinny przywrócić pierwotny wygląd portalu zakłada się zastosowanie do tych prac techniki i technologii nawiązującej do oryginału.

Rozpoznanie stratygrafii obiektu. Usunięcie wtórnych nawarstwień i pobiał. W trakcie usuwania przemalowań należy zachować szczególną ostrożność, by nie doprowadzić do uszkodzenia powierzchni dekoracji sztukatorskiej. Podklejenie ruchomych fragmentów. Wykonanie iniekcji podtynkowych w miejscach odspojeń z wykorzystaniem: Ledanu TB 1 (Tekno Edile Toskana, Włochy), w wodzie. Uzupełnienie ubytków. Ubytki formy rzeźbiarskiej należy uzupełnić z ręki stosując masę z gipsu modelowego i piasku, którą można obrabiać na mokro nożami sztukatorskimi, pętlami i dłutami. Rekonstrukcja brakujących elementów dekoracji sztukatorskiej metodą narzutu i odlewów według zdjęć archiwalnych. Impregnacja po całkowitym wyschnięciu powierzchni stiuku. Scalenie kolorystyczne dekoracji sztukatorskiej do pierwotnej kolorystyki. Scalenie kolorystyczne tablicy inskrypcyjnej i wyzłocenie liter złotem płatkowym na mixtion.


Realizacja zadania jest możliwa dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź oraz Województwa Lubuskiego