Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach

Świetlica parafialna „Bajka”

Świetlica parafialna „Bajka” rozpoczęła dzielność 3 kwietnia 2012 r. Mieści się w budynku plebanii naszej parafii. Czynna jest od poniedziałku do czwartku w godz. 16:00 – 19:00. Dzieci mają zapewniony podwieczorek i opiekę wykwalifikowanej kadry wychowawców.

Kierowniczką Świetlicy „Bajka” jest p. Anna Noak. Od początku zajęcia z dziećmi prowadzi pani Ewa Grześkowiak, której w miarę możliwości pomagają: p. Magdalena Floryjańczyk oraz p. Ewelina Janda.

Głównym celem pracy świetlicy jest zapewnienie wszechstronnego rozwoju wychowanków. Oprócz odrabiania lekcji prowadzone są są różnorodne zajęcia manualne i plastyczne, muzyczne (np. nauka gry na gitarze), teatralne i sportowe oraz gry i zabawy edukacyjne, logiczne. Są wyjścia do kina „Pionier” i na basen „Wodnik” oraz spacery po naszym mieście połączone z jego zwiedzaniem. Zapraszamy na pogadanki ciekawych gości, odwiedzają nas m.in.: policjanci, strażnicy miejscy, psycholog, stomatolog, leśnik, plastyk, muzyk, instruktor teatralny. Wszędzie zwiedzamy ciekawe, nie tylko historyczne miejsca oraz obiekty sakralne.

Dużo podróżujemy. Organizujemy również wypoczynek dla dzieci podczas ferii zimowych i wakacji. W czasie naszej działalności wraz z dziećmi odwiedziliśmy m. in.: Zieloną Górę, Gościkowo-Paradyż, Rokitno, Świeradów Zdrój oraz Międzyrzecz, Gniezno, Poznań, Pobiedziska, Klępsk, Licheń, Wrocław, Częstochowę, Szklarską Porębę, Toruń, Malbork, Ciechocinek, Kraków oraz Tropical Island koło Berlina. Dwukrotnie dzieci były na kolonii letniej  w miejscowości Długie nad jeziorem Lipie oraz w Międzyzdrojach. Wszędzie zwiedzamy ciekawe, nie tylko historyczne miejsca oraz obiekty sakralne.

W naszej pracy spotykamy się z życzliwością urzędników z Urzędu Miasta. Świetlicę wspierają także: księża z naszej parafii, Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz rodzice dzieci i sponsorzy. Mamy również młodych wolontariuszy – uczniów żarskich szkół, głównie wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, którzy bardzo chętnie pomagają  w świetlicy. Bez nich nasza praca byłaby o wiele trudniejsza.